Home » Patron

Patron

 

 

 

 

Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika

Nikolaus_Kopernikus

Mikołaj Kopernik – wybitny polski astronom, matematyk, lekarz, prawnik, ekonomista i tłumacz poezji włoskiej.

     Urodził się 19 lutego 1473 roku przy ulicy św. Anny w Toruniu (obecnie ulica Kopernika). Syn Mikołaja, kupca z Krakowa oraz Barbary z domu Watzenrode.

      W 1491 roku skończył edukację w szkole parafialnej przy kościele św. Jana
w Toruniu. W latach 1491-1495 studiował na Akademii Krakowskiej, a następnie we Włoszech (w Bolonii, Padwie, w Ferrarze). W 1503 doktoryzował się z prawa kanonicznego.

     Po powrocie do Polski mieszkał w Lidzbarku Warmińskim, Fromborku (1510) i Olsztynie (1520-1521 – w czasie wojny polsko-krzyżackiej).

     Mikołaj Kopernik opracował heliocentryczny model Układu Słonecznego, według którego Słońce znajduje się w centrum, Ziemia jest planetą i podobnie jak pozostałe planety obiega Słońce po orbicie kolistej. Jego teoria została opublikowana w 1543 r. w księdze De revolutionibus orbium coelestium(,,O obrotach sfer niebieskich”). Mimo zadedykowania dzieła ówczesnemu papieżowi, nie została przychylnie przyjęta przez Kościół, a nawet umieszczono ją w 1616 roku w indeksie ksiąg zakazanych.

     Teoria Kopernika wpłynęła na sposób patrzenia na miejsce Ziemi i człowieka
we Wszechświecie oraz stała się podstawą rozwoju nauk ścisłych. Określa się
ją mianem ,,rewolucji kopernikańskiej”. Z idei Kopernika wywodzi się późniejsza zasada kosmologiczna, zwana także zasadą kopernikańską, według której część Wszechświata dostępna obserwacjom nie różni się od jego pozostałych części. W wersji uogólnionej przyjmuje się, że żaden punkt we Wszechświecie nie jest wyróżniony.

  Oprócz teorii heliocentrycznej znaczną wartość dla nauki przedstawiały obserwacje astronomiczne Kopernika. Dokonany przez niego pomiar długości roku (365 dni 5 godzin 55 minut 58 sekund) stał się podstawą reformy kalendarza, którą przeprowadził w 1582r. papież Grzegorz XIII (kalendarz gregoriański obowiązuje do dzisiaj). Kopernik był także cenionym przez współczesnych lekarzem i sprawnym administratorem. Na zlecenie kapituły warmińskiej opracował plan reformy gospodarczej. W 1517 r. napisał traktat Monetae cudendae ratio (,,O biciu monety”), sformułował w nim prawo ekonomiczne, według którego pieniądz gorszy wypiera pieniądz lepszy (zwane później prawem Greshama).

     Mikołaj Kopernik zmarł 24 maja 1543 roku. Pochowany został w katedrze fromborskiej w krypcie przy jednym z bocznych ołtarzy. Jego grób został odnaleziony i potwierdzony w czasie badań archeologicznych w 2005 roku.

 

     Prawdopodobny wygląd astronoma (w wieku 70 lat) zrekonstruowany na podstawie czaszki znalezionej w katedrze we Fromborku w listopadzie 2005r. Rekonstrukcja została wykonana przez podinspektora Dariusza Zajdla z Zespołu Badań Antroposkopijnych Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego KGPw Warszawie.

     Na podstawie czaszki odnalezionej przez naukowców, specjaliści
z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Głównej Policji dokonali rekonstrukcji prawdopodobnego wyglądu zmarłego. Komputerową wizualizację porównano z zachowanym portretem astronoma namalowanym za jego życia. Mimo, że w średniowieczu portretowano Kopernika w średnim wieku, rysy twarzy okazały się bardzo podobne. Bardzo ciekawy jest jeden szczegół: na czaszce nad lewym oczodołem widnieje ślad po zranieniu. Tymczasem Kopernik miał bliznę nad lewym okiem w tym samym miejscu.

     Według naukowców, aby mówić o stuprocentowej pewności, należałoby porównać kody DNA Kopernika i jego wuja Łukasza Watzenrode(1447-1512). Łukasz Watzenrode był biskupem warmińskim, dyplomatą, mecenasem sztuki  i nauki. Po przedwczesnej śmierci ojca Kopernika zajął się edukacją dziesięcioletniego Mikołaja i jego karierą kościelną.

październik 2024
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031