Początek maja rozpoczęliśmy wizytą w Urzędzie Gminy, gdzie p. Wójt Danuta Mazur oprowadziła nas po wielu miejscach, gdzie można załatwić ważne urzędowe sprawy oraz opowiedziała nam na czym polega praca urzędnika.
Jak wiosna na dobre zagościła w naszym przedszkolu wybraliśmy się z wizytą do gospodarstwa rolnego p. Mielczarków i Czajów. W drodze powrotnej dzięki uprzejmości p. Jurkiewicza mieliśmy okazję zobaczyć konie.
Z okazji zbliżających się świąt wielkanocnych odbyły się warsztaty dla rodziców, podczas których wykonywane były ozdoby świąteczne.
Uczniowie klasy II wraz z wychowawcą przygotowali dla nas przedstawienie pt. ,,Doktor Zdrówko” oraz degustację warzyw i owoców.
Wiosenne prace plastyczne
Uczennice klasy V przyszły do nas z ciekawą propozycją zajęć
z kodowania.
Wiosenne uprawy w naszym przedszkolu ruszyły pełną parą.
Dzień Kobiet, a dokładniej Małych Kobietek odchodziliśmy uroczyście. Dzięki rodzicom zakupione zostały upominki oraz słodki poczęstunek. Nie obyło się bez ciekawych konkurencji oraz zabaw, m.in. taniec na gazecie, z balonem oraz wykonanie przez chłopców nowoczesnych fryzur.
8 lutego obchodziliśmy uroczysty Dzień Babci i Dziadka.
Dzieci, jak i rodzice uatrakcyjnili ten dzień swoimi występami. Dziękujemy wszystkim rodzicom za przygotowanie przedstawienia pt. ,,Kaczka dziwaczka” oraz pomoc w organizacji całej uroczystości.
Słodkie jak miód- zabawy badawcze z użyciem różnych gatunków miodu.
Wzbogacaliśmy swoją wiedzę na temat życia pszczół i ich znaczenia w życiu człowieka oraz poznaliśmy zawód pszczelarza.
Mikołaj Kopernik – wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię.
Z okazji święta patrona naszej szkoły dzieci poznały postać Mikołaja Kopernika, pełniły warty oraz wykonały tablicę informacyjną na jego temat. Podczas omawianej tematyki zajmowały się również omawianiem Układu Słonecznego, poznały budowę teleskopu, wykonały samodzielnie lunety oraz inne prace związane z kosmosem.
Audycja muzyczna pt. „Harfowisko” grupy Filharmonia Pomysłów z Poznania. Z zachwytem przyglądaliśmy się grze artystki muzycznej na harfie oraz zjawiskowym strojom i widowiskowej sztuce tanecznej baletnicy. Tancerka wprowadziła nas w zaczarowany świat baletu, prezentując podstawowe figury taneczne.
Sensoryka dla smyka, część 2.
Wykonaliśmy księżycowy piasek. Był ziarnisty niczym prawdziwy piasek prosto z plaży 😉 Mieszaliśmy mąkę, oliwkę pielęgnacyjną oraz barwniki spożywcze. Zabawy było co nie miara! Wałkowaliśmy, lepiliśmy, kreśliliśmy na piasku poznane litery, tworzyliśmy różnorodne kształty przy użyciu foremek. Zabawa kolorowym piaskiem pobudza zmysł dotyku oraz wyobraźnię, rozwija kreatywność i sprawność manualną dziecka.
12 lutego naszą szkołę odwiedził Cyrk Szok.
Dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z wychowawcami zapraszają na film przedstawiający różne zawody. W filmie zostały wykorzystane scenki teatralne oraz zdjęcia z zaproszonymi przedstawicielami wielu zawodów.
Dziękujemy tajemniczemu pomocnikowi;)
https://youtu.be/q4myby76VXQ
Walentynkowe spotkanie przy muzyce dyskotekowej z DJ, panem Arkadiuszem Balcerczakiem. Muzyczny powrót do przeszłości – przedstawienie dawnych nośników dźwięku – płyty winylowe, kasety. Zapoznanie ze współczesną muzyką – wspólna zabawa taneczna. Ach, to były tańce! Konkurs wiedzy muzycznej „Kto zna ten utwór?”. Pan Arkadiusz, pozwolił naszym uczniom przemienić się na chwilę w prawdziwego DJ i miksować muzykę. Odbył się również przedszkolny „Talent-show”. Dziewczynki pokazały wspaniałe umiejętności wokalne. Poznaliśmy wszystkie elementy sprzętu nagłaśniającego DJ. Wielu z nas odkryło w sobie potencjał i zainteresowanie zawodem DJ. Podziękowanie za przybycie, recytacja wiersza przez grupę B „Gdzie mieszka muzyka?” i wręczenie pożegnalnego upominku. Dzieci również otrzymały walentynkowy prezent od wychowawców, słodkie lizaki w kształcie serduszka.
W świat muzyki wprowadził nas nasz kolejny gość, p. Artur Pocztowski- nauczyciel muzyki, organista oraz pasjonat w jednym 😉 Zapoznał nas z takimi instrumentami jak: trąbka, gitara oraz skrzypce.
Czytamy, a później sobie opowiadamy nasze ulubione baśnie, bajki i bajeczki. Wykonaliśmy własnoręcznie książeczkę.
Z wizytą w teatrze- dzieci bardzo chętnie samodzielnie organizują teatrzyki z wykorzystaniem pacynek oraz poznają zasady zachowania obowiązujących podczas wizyty w teatrze.
Logopedia. Chcemy pięknie mówić, więc na zajęcia logopedyczne z przyjemnością uczęszczamy. Świetnie bawimy się i aparat mowy kształcimy. Zobaczcie sami!
„W karnawale same bale”. Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe. Dopełnieniem każdego kostiumu na bal karnawałowy są maski. Przedszkolaki dobrze o tym wiedzą i z chęcią wykonały ozdobne maski oraz dekorację balonową. Żółty balonik krąży po kole, muzyka w tle, za chwilę milknie, a ten kto balon trzyma pięknie sylabizuje lub głoskuje swoje imię.
Sensoryka dla smyka. Wspomaganie prawidłowego tempa rozwoju dzieci – harmonijnego funkcjonowania sfer: poznawczej, emocjonalno – społecznej, ruchowej i sensorycznej. Zabawa paluszkowa z folią bąbelkową. Próbujemy zmazać drugą ręką kropkę namalowaną na dłoni. Samodzielnie wykonujemy polisensoryczne pomoce. Ponadto utrwalamy figury geometryczne, porównujemy liczebność zbiorów, tworzymy rytmy i sekwencje z guzików.
Zimowy krajobraz – malowanie na folii. Odwrócone stoliki, farby, folia spożywcza i godzina fantastycznej zabawy plastyczno-sensorycznej 😉 Inna faktura pozwoliła nam eksperymentować i zachęciła do artystycznych działań.
„Wyprawa na biegun północny dzieci z grupy 0B”. Robimy zapoznanie z globusem, mapą oraz celem wprawy. Przygotowujemy się do wyprawy – wiemy, że warunki na Grenlandii są surowe, panuje tam wieczny mróz i śnieg, dlatego należy zadbać o bardzo ciepłą odzież. Zdobywamy biegun północny, poszukiwania lodowych figur geometryczny powiodły się!
Podczas tygodniowej tematyki związanej z Naszymi dziadkami, mieliśmy możliwość na żywo spotkania z nimi oraz wysłuchania czytanych przez nich książek. Było muzycznie i bajkowo. Przypomnieliśmy sobie instrumenty dęte i perkusyjne, zaśpiewaliśmy o nich piosenkę oraz wysłuchaliśmy opowieści o smoku, który nie lubił pietruszki. Dzieci z przedszkola zapamiętają to spotkanie na długo. Gościliśmy p. Henryka Kranca- dziadka Antosi, p. Jadwigę Kałużyńksą- babcię Franka oraz p. Jadwigę Pasik- babcię Franciszka.
Zimowe zabawy na śniegu- robimy rozgrzewkę przed feriami zimowymi. Wizyta policjanta przypomniała nam o zasadach bezpieczeństwa, których należy przestrzegać podczas zabaw na dworze porą zimową.
Dzieci z grupy B znają cechy charakterystyczne pór roku i chętnie współpracują podczas wykonywania pracy grupowej „Cztery pory roku”
Zaczynamy Jasełka nasze przedstawienie. Maryja i Józef będą w pierwszej scenie. Patrzcie, co się dzieje – idą do Betlejem. A noc ciemna, że aż strach.
20 grudnia mieliśmy przyjemność wystawienia Jasełek dla naszych rodziców, a 21 grudnia dla całej społeczności szkolnej oraz zaproszonych gości. Dziękujemy uczennicom klasy VII- Zuzannie Wiśniewskiej i klasy VIII- Marcelinie Błaszczyk za przepięknie zaśpiewane kolęd oraz absolwentce naszej szkoły Marcie Pocztowskiej za cudowny występ wokalno-instrumentalny.
13 grudnia odbyły się warsztaty z udziałem rodziców. Dzieci wraz z rodzicami ozdabiały własnoręcznie bombki, które będą sprzedawane na kiermaszu świątecznym. Dochód ze sprzedaży będzie przeznaczony na doposażenie sal przedszkolnym w zabawki, klocki oraz akcesoria służące do nauki zawodu.
Dziękujemy wszystkim rodzicom za przybycie oraz p. Renacie Mrowickiej-mamie Franciszka za poświęcony czas przy wykonywaniu dekoracji świątecznych.
Długie lata sama, w ciemnym lesie stała, Dzisiaj do nas przyszła, choineczka mała. Kiedyś miała tylko zielone odzienie, Dzisiaj na niej wiszą, ozdobne pierścienie.
Dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z wychowawczyniami dziękują Państwu Zbierskim za ofiarowanie pięknie pachnącej choinki.
6 grudnia odbyły się przedszkolne Mikołajki. W tym, jak co roku odwiedził nas św. Mikołaj. Dla wszystkich dzieci miał prezenty oraz rady na przyszły rok. Przedszkolaki wraz z wychowawcami dziękują rodzicom oraz Mateuszowi Jacolik, uczniowi III klasy gimnazjum za przepiękne zdjęcia z tej uroczystości.
5 grudnia odbyła się wycieczka do sali zabaw ,,Tęczowy Zakątek”.
29 listopada odbyły się przedszkolne Andrzejki. Dzieci miały okazję poznać tradycje związane z tym świętem oraz brały udział w zabawach i wróżbach przygotowanych przez uczennice klasy VIII.
Celem wychowania przedszkolnego jest m.in. troska o zdrowie dzieci i ich sprawność fizyczną, zachęcanie do uczestnictwa w zabawach i grach sportowych. Dzieci z oddziału przedszkolnego zawsze chętnie uczestniczą w zajęciach sportowych, również w towarzystwie starszych koleżanek i kolegów.
Zgodnie z tematyką ,,Jak wyglądał świat przed milionami lat” przedszkolaki przygotowały wystawę dinozaurów oraz innych materiałów związanych z tematyką. Później wybrały się z wizytą na pobliski skład węgla.
Dzień Pluszowego Misia w naszym przedszkolu
Poznajemy zwód farmaceuty oraz przygotowaliśmy inscenizację teatralną do omawianej tematyki pt. ,,Pan kotek był chory”
Dzieci z oddziału przedszkolnego zawsze starają się podejmować ważne tematy związane z ich zdrowiem oraz higieną.
W ostatnim czasie były to m. in.:
– Szukamy w przedszkolnej łazience przyrządów do dbania o higienę ciała
– Co służy do utrzymywania czystości? Prezentacja „zdobyczy” 😉
– Wycieczka do najbliższego sklepu spożywczego, poszukiwanie zdrowych i niezdrowych produktów
– Utrwalamy znajomość techniki prawidłowego mycia zębów
– Praca plastyczna „Dbam o piękny uśmiech”, ,,Produkty zdrowe dla człowieka”
– Przedszkolacy wiedzą, co służy zdrowiu. Wspólnie stworzyliśmy tablicę zdrowia
Dzieciom z oddziału przedszkolnego śniadanie przygotowane przez nasze panie kucharki zawsze ,,Daje moc”.
Poznajemy zawód lekarza weterynarii oraz jak należy opiekować się zwierzętami domowymi i nie tylko. Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie oraz poświęcony czas Pani Darii Mroczkowskiej, lekarzowi weterynarii w Genowefie.
Z okazji 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości dzieci z oddziału przedszkolnego brały udział w projekcie pt. ,,100-lecie niepodległości. Pokaż radość, przedszkolaku!” oraz z biegu zorganizowanym specjalnie z tej okazji.
31 października udaliśmy się na spacer w poszukiwaniu historii naszych przodków, zapaliliśmy znicze na dawnym cmentarzu przy kościele oraz na miejscowym cmentarzu.
30 października odbyło się spotkanie z Panem Janem Czają- dziadkiem Michałka oraz Panią Jadwigą Kałużyńską- babcią Franka. Zaproszeni goście opowiadali o swojej dawnej szkole, ulubionych zajęciach oraz o tym w jaki sposób spędzali swój wolny czas poza nią. Później przedszkolaki udali się na spacer w celu zwiedzenia miejsc dawnej szkoły (pozostałych budynków).
Deszczowa pogoda za oknem to i deszczowe prace w naszym przedszkolu
Spotkanie z muzyką na żywo- prezentacja gry na skrzypcach w wykonaniu absolwentki naszej szkoły Marty Pocztowskiej.
Zapoznanie z instrumentem oraz zawodem muzyka.
Muzyka jesieni- zabawa własnoręcznie wykonanymi przez dzieci instrumentami muzycznymi. Poszukiwanie i odtwarzanie dźwięków kojarzących się z jesienią.
Mali badacze z grupy OAB uczestniczyli w doświadczeniach i eksperymentach z wykorzystaniem wody.
Celem zajęć było rozbudzanie ciekawości otaczającego świata oraz nauczenie dzieci prowadzenia obserwacji i wyciągnięcie wniosków z doświadczeń i eksperymentów.
17 października wybraliśmy się z wizytą do piekarni Pana Juliana Tomickiego. Poznaliśmy na czym polega praca piekarza, jakie mamy rodzaje mąk, rodzaje zbóż do wypieku chleba oraz jakie są etapy powstawania pieczywa.
Starszaki poznają produkty wytwarzane z mleka oraz z cukru
Jesienna galeria prac plastycznych
Dzień Edukacji Narodowej- Dzień Nauczyciela 12 października w przedszkolu też obchodziliśmy uroczyście.
1 października obchodzony był w przedszkolu Dzień Chłopca. W tym dniu miało miejsce wiele ciekawych konkursów, quizów oraz atrakcji dla wszystkich, a szczególnie dla naszych małych dżentelmenów. Na koniec zostały rozdane prezenty oraz przygotowany słodki poczęstunek.
19 września dzieci z oddziału przedszkolnego spotkały się z Panem Marcinem Michlickim – Strażnikiem Gminnym.
Dzieci zostały zapoznane z zawodem Strażnika Gminnego oraz podstawowymi zasadami ruchu drogowego w celu bezpiecznego poruszania się po ulicy.